AKTUALNOŚCI‎ > ‎

ZMIEŃ SWOJE PRZYZWYCZAJENIA

opublikowane: 7 cze 2017, 02:51 przez Elżbieta Madej   [ zaktualizowane 7 cze 2017, 03:14 ]

„Zmień swoje przyzwyczajenia, nie wyrzucaj do śmieci jedzenia"


Pod takim hasłem Samorząd Województwa Podkarpackiego, Caritas Diecezji Przemyskiej, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej, a także Bank Żywności, przy współpracy Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego podjęli inicjatywę mającą na celu zmniejszenia ilości odpadów spożywczych znajdujących się w odpadach komunalnych i przemysłowych. W ramach akcji wyznaczone punkty przyjmować będą produkty żywnościowe, nawet z bardzo krótkim okresem przydatności oraz ziemiopłody. 


W Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego oszacowano, iż w roku 2017 wytworzonych zostanie ponad 500 tys. ton odpadów komunalnych, w których najwięcej, bo 35 znajduje się pozostałości kuchennych. Mając na względzie powyższe oraz hierarchię postępowania z odpadami, na czele której znajduje się zapobieganie powstawaniu odpadów, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Caritas Diecezji Przemyskiej, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej, a także Bank Żywności podjęli inicjatywę mającą na celu zmniejszenie ilości odpadów
spożywczych znajdujących się w odpadach komunalnych i przemysłowych.

 

W ramach akcji pod hasłem „Zmień swoje przyzwyczajenia, nie wyrzucaj do śmieci jedzenia" zbierane są produkty żywnościowe, których wykorzystanie lub sprzedaż w terminie przydatności do spożycia jest wątpliwe i najprawdopodobniej trafiłyby do odpadów. Na liście dostępnej w każdym z 27 punktów na terenie Podkarpacia znalazły się m.in. mąka, ryż, kasze, cukier, sól, konserwy, przyprawy, olej i oliwa, dżemy, zupy w proszku i kostki rosołowe. Przekazywana żywność winna znajdować się w opakowaniach jednostkowych, nienaruszonych z nieprzekroczonym terminem ważności. Można też przekazywać warzywa i owoce surowe (cebula, czosnek, ziemniaki, jabłka, kapusta itp.) bez widocznych śladów psucia.

Adres w Jaśle punktu odbioru produktów:

Kuchnia Caritas

ul. Za Bursą 1a

38-200 Jasło

tel. 13 4465602

Comments