AKTUALNOŚCI‎ > ‎

Zdrowy styl życia

opublikowane: 25 mar 2015, 14:51 przez Web master

Szkoła Podstawowa im. Macieja Rataja w Lisowie otrzymała certyfikat przyznawany placówkom promującym zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Już drugi rok szkolny uczestniczymy w projekcie, który ma na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów poprzez promowanie zdrowego stylu życia. Projekt jest realizowany w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Rzeszowie.

Nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe wynika z czynników środowiskowych, w tym takich jak styl życia i złe nawyki żywieniowe, a także narażenie na oddziaływanie szkodliwych związków chemicznych. Zapobiegać nowotworom można dzięki prewencji pierwotnej, czyli przeciwdziałaniu zachorowaniom poprzez zmianę codziennych nawyków i przyzwyczajeń. Zalecenia programu realizowane są m.in. poprzez udział w programie Owoce i warzywa w szkole, w ramach którego dzieci z klas I-III trzy razy w tygodniu otrzymują porcję świeżych warzyw i owoców pochodzących z ekologicznych upraw. Jednym z działań podejmowanych przez naszą placówkę jest coroczny, cieszący się wielką popularnością wśród uczniów Jesienny kiermasz witaminowyuczniowie prezentują inscenizację zachęcającą do spożywania tylko zdrowych produktów, później następuje degustacja potraw i zdrowych przekąsek przygotowanych przez poszczególne klasy.

3-go października naszą szkołę odwiedziła pani dietetyk Justyna Oszkandy, która przeprowadziła warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się dietetyk, uczyli się klasyfikować artykuły spożywcze na te zdrowe i niezdrowe, dowiedzieli się, jakie produkty powinni wybierać i zjadać w największych ilościach. Natomiast 24-go października Szkolne Koło PCK zorganizowało obchody Światowego Dnia Walki z Otyłością, a klasa V przygotowała happening Moda na wodę. Uczniowie stworzyli stoisko z dzbankami wody źródlanej, którą zabarwili owocami i ziołami, cała szkoła mogła delektować się smakiem czystej wody bez dodatku cukru i sztucznych barwników. Happening połączony był z wystawą prac i rozstrzygnięciem konkursu Water fashion - projekt na butelkę wody mineralnej.

Ponadto szkoła regularnie organizuje dodatkowe zajęcia sportowe dla wszystkich uczniów, co roku w czerwcu świętujemy Dzień Sportu, uczennice klas V i VI uczęszczają na kółko taneczne. Na łamach gazety szkolnej Na luzie oraz na gazetkach ściennych cyklicznie pojawiają się informacje dotyczące zdrowego trybu życia i zapobiegania chorobom nowotworowym. Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą uczniom i rodzicom wprowadzić pozytywne zmiany stylu życia, a przez to nie tylko poprawić ogólny stan zdrowia, ale także ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworów.

Comments